Po rankingu czas na targi edukacyjne

Maj to gorący okres dla edukacji wyższej w Polsce. W tym pięknym wiosennym miesiącu rozpoczynają się matury, do których przystępują kandydaci na studia.  Nie bez powodu w tym samym miesiącu publikowany jest co roku ranking fundacji Perspektywy i dziennika Rzeczpospolita. Ranking już jest dostępny!

Ranking doczekał się już XIV publikacji i nadal ma wpływ na decyzje maturzystów. Wynikiem rankingu uczelni jest lista najlepszych uczelni w Polsce, oczywiście tych, które biorą w nim udział. Niezależnie od przyjętej metodologii i ocenianych przez kapitułę danych jest to najważniejsze zestawienie szkół wyższych w Polsce.

Jednak wspomniany ranking to tylko liczby i próżne miejsca na liście rankingowej. Im bliżej pierwszej dziesiątki tym oczywiście wartość uczelni wyższa. Statystycznie rzecz ujmując pomyślny zestaw danych od powierzchni w metrach kwadratowych, przez ilość profesorskich głów, aż po liczbę opracowanych badań (to tylko niektóre badane wartości) gwarantuje wysoką pozycję w zestawieniu.

Szczęśliwie ranking to nie jedyna wskazówka dla maturzystów. Niemalejącym zainteresowaniem cieszą się targi edukacyjne, od tych ogólnopolskich po lokalne.  Dwa razy do roku kandydaci na studia mają okazję poznać uczelnie i ofertę dydaktyczną, porozmawiać ze studentami i pracownikami uczelni.

A co z kandydatami spoza Polski?

Cóż pozostaje im informacja zawarta na stronach uczelni, tych które stronę w języku angielskim posiadają. Okazją do poznania oferty edukacyjnej polskich uczelni są również targi edukacyjne, w których polskie uczelni reprezentuje Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach programu Ready, Study, GO! Poland. Plan programu zakłada prezentacje oferty dydaktycznej przy okazji targów edukacyjnych:

  • Targi edukacyjne Studijos: Wilno (Litwa) 7 – 9 lutego 2013
  • Targi rekrutacyjne International Fair for Overseas Studies: Tbilisi (Gruzja) 15 – 16 lutego 2013
  • APAIE: Hong – Kong (Chiny) 11 -14 marca 2013
  • Education Abroad: Kijów (Ukraina) 11 – 13 kwietnia 2013
  • Education Career: Ałmaty (Kazachstan) 11 – 13 kwietnia 2013
  • NAFSA: St. Louis (USA) 26 – 31 maja 2013
  • EAIE: Stambuł (Turcja) 10 -13 września 2013

We wrześniu odbędą się ogólnopolskie targi edukacyjne. Będzie to kolejna okazja do poznania oferty szkół wyższych w wybranych miastach w Polsce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

15 + 8 =