U-Multirank nowy ranking już dostępny

U-Multirank

U-MultirankPoznaliśmy wyniki nowego rankingu szkół wyższych na świecie przygotowanego przez Komisję Europejską. Polskie uczelnie znalazły się również w nim.

Nie wszystkie uczelnie wzięły udział w rankingu. To pierwsza edycja, która już teraz pokazuje duże zainteresowania uczelni na świecie nowym rankingiem. W tegorocznej edycji U-Multirank udział wzięło 850 uczelni, ponad 1000 wydziałów z 74 państw. Wyniki pierwszej edycji rankingu światowego poznaliśmy podczas konferencji prasowej Komisji Europejskiej.

U-Multirank to nowy ranking i wyjątkowo wyróżniających się założeniach oceny i klasyfikacji uczelni. Ranking ten wyróżnia się na tle wiodących rankingów globalnych m.in. na tle rankingu szanghajskiego. Brane są w nim nie tylko kryteria odnoszące się do badań naukowych, ale także kryteria, które dotyczą bezpośrednio poziomu kształcenia, zdolności do transferu wiedzy, wymiaru międzynarodowego, czy też realizację misji regionalnej uczelni. – To innego rodzaju ranking niż te, które były dostępne dotychczas, bardziej kompleksowy i bardziej szczegółowy. Jedną z jego mocnych stron jest to, że użytkownicy sami mogą zdecydować, które wskaźniki są dla nich ważne i sami stworzyć własny, spersonalizowany ranking – mówiła komisarz ds. edukacji Androulla Vassiliou.

Polskie uczelnie w U-Multirank

Szczęśliwie nie zabrakło w nim polskich uczelni. Niestety udział wzięły tylko 34 polskie szkoły wyższe. W rankingu wzięło udział 879 szkół z całego świata. Pod względem liczebności Polska zajęła 7 miejsce. Tylko 6 państw reprezentowanych było przez większą liczbę uczelni: Stany Zjednoczone, Niemcy, Francja, Hiszpania, Wielka Brytania oraz Chiny. – To bardzo ważne, że 34 polskie uczelnie wzięły udział w tym rankingu. Mam nadzieję, że w następnej jego odsłonie jeszcze więcej naszych uczelni podda się takiej weryfikacji. To umożliwi bowiem większą rozpoznawalność polskich uczelni na całym świecie. – mówi minister nauki prof. Lena Kolarska-Bobińska.

U-Multirank uczelnie z Polski – największe ośrodki akademickie

Warszawa

U-Multirank WarszawaBiałystok

U-Multirank Białystok

Łódź

U-Multirank Łódź

Dąbrowa Górnicza

U-Multirank Dąbrowa Górnicza

Toruń

U-Multirank Toruń

Poznań

U-Multirank Poznań

Szczecin

U-Multirank Szczecin

Bydgoszcz

U-Multirank Bydgoszcz

Gdańsk

U-Multirank Gdańsk

Wrocław

U-Multirank Wrocław

Katowice

U-Multirank Katowice

Kraków

U-Multirank Kraków

Polskie uczelnie, które są notowane w pierwszej edycji U-Multirank mogą pochwalić się bardzo dobrymi wynikami z co najmniej jednej kategorii. Zdecydowana większość z nich ma np. bardzo dobre wyniki w przypadku wskaźników, które odnoszą się do regionalnej misji uczelni.

Niestety w rankingu zabrakło wielu znanych w Polsce uczelni m. in. Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Wyniki rankingu: www.umultirank.org

Jedna myśl na temat “U-Multirank nowy ranking już dostępny”

  1. Mnóstwo osób korzysta z tak dużo poprawy ich wiedzy w językach, i praktykować mówić. Oni potrzebują najlepszego nauczyciela, aby je prowadzić. Jeśli jesteś idealnym nauczycielem, dołącz Preply.Join Oferty pracy dla Nauczycieli Chiński w Bydgoszczy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

three + two =