Najpopularniejsze uczelnie i kierunki 2014/15

Ranking studiówMinisterstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego opublikowało dane dotyczące tegorocznej rekrutacji na studia wyższe!

Prawie pół miliona studentów

W tegorocznej rekrutacji na studia przyjęto 462 681 osób, ponad 362 tys. osób na uczelniach publicznych i ponad 100 tys. osób na uczelniach niepublicznych. Spośród ogólnej liczby przyjętych na studia, ponad 137 tys. będzie kontynuować naukę na studiach II stopnia, pozostali rekrutowali się na studia licencjackie i jednolite magisterskie.

Stacjonarne studia na uczelniach publicznych rozpoczęło prawie 284 tys. osób, z czego na studiach magisterskich blisko 73 tysiące. Stacjonarne studia na uczelniach niepublicznych wybrało ponad 24 tys. osób, spośród których mniej niż 4 tysiące będą się ubiegać o dyplom magistra na studiach II stopnia.

Najbardziej oblegane uczelnie

W tegorocznej rekrutacji największą popularnością cieszyła się Politechnika Warszawska. O jedno miejsce ubiegało się prawie 8 kandydatów. Również pozostałe uczelnie techniczne były oblegane – o indeks na Politechnice Gdańskiej walczyło 6,6 osób, a na politechnikach Gdańskiej i Poznańskiej – prawie 6 osób. Ponad 4 osoby walczyły o miejsce na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie oraz Uniwersytecie Warszawskim. Średnio na jedno miejsce na uczelniach technicznych przypadało 3,5 osób, natomiast najmniejszym wzięciem mogły pochwalić się państwowe szkoły zawodowe, gdzie na jedno miejsce przypadało tylko 1,3 zgłoszeń. W gronie uniwersytetów zdecydowanym liderem pod względem liczby zgłoszeń okazał się Uniwersytet Warszawski, który wyprzedził Uniwersytet Jagielloński.

Najpopularniejsze kierunki

Najwięcej chętnych zgłosiło się na studia z informatyki. W następnej kolejności popularnością cieszyły się prawo, zarządzanie, ekonomia, budownictwo, mechanika i budowa maszyn, finanse i rachunkowość, automatyka i robotyka oraz psychologia i pedagogika. Pod względem liczby osób na jedno miejsce, prym wiodą międzykierunkowe studia ekonomiczno-menedżerskie, gdzie o indeks zmagało się ponad 20 osób. Ponad 10 kandydatów zgłosiło się na jedno miejsce również na kierunki: podstawy nauk technicznych, sinologię, inżynierię procesową oraz kierunek lekarski na olsztyńskim UWM.

Poznaj uczelnie: Politechnika Warszawska, Politechnika Gdańska, Politechnika Poznańska, Uniwersytet Warszawski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

fifteen + 17 =