Dlaczego rankingi nie prezentują rzetelnego obrazu

Co roku maturzyści poszukując informacji o potencjalnych studiach, przeglądają rankingi szkół wyższych.

Kolejność uczelni, zależnie od przyjętej metodologii, jest różna. Czy warto zatem wierzyć w prezentowane wyniki?

Jak powstają rankingi?

Co biorą pod uwagę rankingi? Najpopularniejszy ranking Perspektywy powstaje w oparciu o kilka grup kryteriów – prestiż (25%), innowacyjność (5%), potencjał naukowy (15%), efektywność naukowa (30%), warunki studiowania (10%) oraz umiędzynarodowienie (15%). Brzmi dobrze, prawda? Warto jednak prześledzić składowe każdego kryterium, żeby dowiedzieć się, że np. preferencje pracodawców (w ramach „prestiżu”) mierzone są wynikami badania 1500 przedsiębiorstw, a pozycje w rankingu w dużym stopniu warunkuje wielkość uczelni. Pod uwagę brana jest bowiem np. liczba nadanych stopni naukowych, publikacji, cytowań, liczba nauczycieli akademickich na etacie czy liczba doktorantów. Trudno spodziewać się, że mniejsza uczelnia będzie w stanie konkurować w tym względzie z uniwersyteckimi molochami z największych miast Polski.

Jak oceniać uczelnie wyższe?

Indeks Hirscha, liczba publikacji i cytowań są ważnym składnikiem rankingów. Niestety, te metody oceny powodują wiele kontrowersji w świecie akademickim. Jak zatem oceniać „jakość” uczelni nie premiując większych jednostek, oraz z wykorzystaniem rzetelnych mierników? Niestety, na to pytanie nie ma dobrej odpowiedzi, ponieważ nie ma uniwersalnych i zawsze adekwatnych wskaźników. Z pewnością prestiż danej uczelni, jej umiędzynarodowienie i innowacyjność czy zaplecze dydaktyczne, są istotne dla pozycji w świecie akademickim. Natomiast czy mają duże znaczenie dla studenta?

Co znaczy wynik w rankingu dla studentów?

Wielu studentów i absolwentów uniwersytetów zajmujących czołowe miejsca w rankingach, jest niezadowolonych ze swoich studiów. Jak to możliwe? Na zadowolenie studenta wpływa podejście kadry akademickiej, które często w największych uczelniach pozostawia wiele do życzenia. Z kolei najlepsze uczelnie prywatne bywają często chwalone właśnie za indywidualne podejście do studentów. Na rynku pracy prestiż dobrych uczelni czasem odgrywa rolę, jednak znacznie ważniejszy jest ukończony kierunek i realne umiejętności absolwenta.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

fourteen + 4 =