Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego na UAM

23 lutego o godz. 11:45 w Gabinecie Rektora (Collegium Minus, ul. Wieniawskiego 1) odbędzie się briefing prasowy Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosława Gowina. Poświęcony będzie odbywającej się w Poznaniu w czwartek i piątek konferencji programowej Narodowego Kongresu Nauki. W briefingu udział weźmie również JM Rektor UAM prof. Andrzej Lesicki. W miarę możliwości prosimy redakcje o potwierdzenie udziału w spotkaniu.

Hasłem poznańskiej konferencji programowej Narodowego Kongresu Nauki będzie „Doskonałość naukowa – jak równać do najlepszych”. Wydarzenie rozpocznie się w czwartek o godz. 10:00 w Auli UAM (ul. Wieniawskiego 1). Dodatkowe informacje i program konferencji dostępne są na stronie: www.nkn.gov.pl/konferencja.

Polskie środowisko akademickie będzie zastanawiać się w Poznaniu, jak dokonać zwrotu polskiej nauki ku badaniom przełomowym, zarówno podstawowym, jak i stosowanym. Diagnoza jest bowiem powszechnie znana: polska nauka odstaje od światowej czołówki. Słaba aktywność i wyniki w konkursach grantowych European Research Council są wskaźnikiem niezdolności do proponowania przełomowych programów badawczych. Niska pozycja Polski w europejskim rankingu innowacyjności jest w części skutkiem zbyt niskiego poziomu badań stosowanych i wdrożeniowych.

Zwiększenie nakładów na badania naukowe, choć konieczne, jednak nie wystarczy. Administracja państwowa i środowiska akademickie muszą wypracować lepsze metody interwencji w naukę; trzeba przemyśleć politykę inwestycyjną, alokację środków finansowych (w tym mechanizmy finansowego wspierania doskonałości naukowej) i działania organizacyjne. Nowy system musi inaczej traktować bardzo dobre jednostki naukowe a inaczej „producentów punktów”, doceniać jakościowe aspekty twórczości naukowej, a nie tylko wymiar ilościowy. Poprawić trzeba system parametryzacji i kategoryzacji jednostek naukowych. Należy rozpoznać bariery instytucjonalne, które utrwalają przeciętność i zastanowić się, jakie zmiany strukturalne będą wspierać doskonałość naukową. I o tym będzie rozmawiać w Poznaniu ponad 500 przedstawicieli środowiska naukowego z całego kraju.

Zachęcamy do śledzenia obrad naukowców na terenie Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

sixteen − ten =