Ranking Szkół Wyższych Perspektywy 2017 – wyniki!

Ranking Szkół Wyższych Perspektywy 2017 zaktualizował mapę jakości polskich uczelni – na czele znajdują się (na zasadzie ex aequo) Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Jagielloński, na trzecie miejsce awansowała Politechnika Warszawska. Wśród uczelni niepublicznych Akademia Leona Koźmińskiego ponownie najlepsza. Opublikowano też rankingi 68 kierunków studiów.

Ranking Perspektyw uwzględnia 29 wskaźników zgrupowanych w siedem kryteriów: Prestiż, Absolwenci na rynku pracy, Potencjał naukowy, Efektywność naukowa, Potencjał dydaktyczny, Innowacyjność i Umiędzynarodowienie. Czyni to z niego jeden z najbardziej rozbudowanych rankingów edukacyjnych na świecie. Jest też jednym z czterech, które posiadają międzynarodowy certyfikat jakości. Jego metodologię opracowuje Kapituła pod przewodnictwem prof. Michała Kleibera, b. prezesa Polskiej Akademii Nauk.

– Nasz ranking, publikowany już po raz 18., jest potrzebny zarówno kandydatom na studia, szukającym najlepszych dla siebie kierunków i uczelni, jak i środowisku akademickiemu, dla którego jest swego rodzaju “lustrem”. Widać w nim sukcesy, ale również niedociągnięcia, które trzeba poprawić – mówi Waldemar Siwiński, prezes Fundacji Edukacyjnej Perspektywy, inicjator rankingu.

Nowym wskaźnikiem uwzględnionym w rankingu są “Ekonomiczne losy absolwentów”, oparte na ogólnopolskim badaniu przeprowadzonym przez MNiSW. Spowodowało to poprawę pozycji niektórych politechnik i uczelni niepublicznych, których absolwenci są preferowani przez pracodawców.

W rankingu kierunków technicznych (dających tytuł magistra inżyniera) wprowadzono pilotażowo nowy wskaźnik “Jakość studentów I roku” oparty na wynikach maturalnych osób przyjętych w ubiegłym roku na studia.

Ranking Szkół Wyższych Perspektywy 2017 to w istocie cztery rankingi odzwierciedlające różne misje pełnione przez polskie uczelnie. Są to:

 • Ranking Uczelni Akademickich – obejmujący wszystkie szkoły wyższe (z wyjątkiem uczelni artystycznych) posiadające uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora;
 • Ranking Uczelni Niepublicznych – obejmujący niepubliczne szkoły wyższe posiadające uprawnienia do kształcenia co najmniej na poziomie magistra;
 • Ranking Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych – obejmujący uczelnie publiczne posiadające uprawnienia do k
  ształcenia na poziomie magistra lub licencjata (inżyniera);
 • Ranking Kierunków Studiów – obejmujący rekordową liczbę 68 kierunków studiów (21 więcej niż przed rokiem). Ranking jest podzielony na obszary odwzorowujące klasyfikację Krajowych Ram Kwalifikacji.

Uroczyste ogłoszenie wyników rankingu odbędzie się w południe 12 czerwca w Centralnej Bibliotece Rolniczej w Warszawie, ul. Krakowskie Przedmieście 66. Zapraszamy Państwa na briefing z udziałem rektorów najlepszych uczelni i członków Kapituły Rankingu (godz. 11.30) na I piętrze CBR.

Pełne wyniki i metodologia opublikowane zostały na portalu: www.ranking.perspektywy.pl.

2 myśli nt. „Ranking Szkół Wyższych Perspektywy 2017 – wyniki!

 1. matylda

  Rzetelny ranking, którym można się naprawdę sugerować, wybierając kierunek studiów. Jeśli chodzi o państwowe to raczej sytuacja nie zmienia się od lat. A prywatne się ścigają po podium i dobrze 🙂 Sama studiowałam na jednej z rankingu, na Vistuli 🙂

  Odpowiedz
 2. Wojtek

  Rankingi pomagaja szukajacym najlepszej szkoly cos wybrac.. ale ja polecam pomyslec tez nad kierunkiem. rekrutujac u siebie w firmie zwracam uwage na uczelnie (wole z prywatnej, bo wiem ze maja motywacje i wybieraja je pod konkretną pracę często) i doświadczenie zdobyte podczas studiów, ale niszowy kierunek albo naprawde specjalistyczny jest bardzo pozadany

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

seventeen − 14 =

*