Lista najbardziej bezsensownych danych w rankingach

Na co komu metraże, czyli lista najbardziej bezsensownych danych w rankingach. Od kilkunastu lat trwa globalna moda na rankingi.

Nie oparł się jej również świat nauki. W mediach znaleźć można multum rankingów grupujących uniwersytety z całego świata. Wiele z nich powstaje w oparciu o absurdalne wskaźniki.

Czytaj dalej Lista najbardziej bezsensownych danych w rankingach

Najważniejsze parametry, które kandydat powinien brać pod uwagę czytając rankingi

Kandydat zainteresowany studiami ma do wyboru wiele różnych rankingów uczelni wyższych. Na które zwrócić szczególną uwagę, oraz jakich informacji szukać?

Ranking rankingowi nierówny

Przy konstrukcji rankingów uczelni, pod uwagę bierze się wiele różnorodnych kryteriów. Niektóre rankingi przygotowane są w celu dostarczania informacji kandydatom na studia (np. ranking Perspektywy), inne kładą nacisk na preferencje pracodawców (np. ranking Wprost), jeszcze inne oceniają dorobek naukowy (ranking Polityki, opierający się na indeksie Hirscha).

Czytaj dalej Najważniejsze parametry, które kandydat powinien brać pod uwagę czytając rankingi

Jak trafić do pierwszej piątki

Jak trafić do pierwszej piątki, czyli o tym jak kreatywnie tworzyć dane dla oceniających.

Rankingi szkół wyższych są jednym z istotnych czynników wpływających na preferencje i dążenia przyszłych studentów. Niestety, zarówno polskie jak i zagraniczne rankingi mają wiele wad oraz są podatne na manipulacje.

Czytaj dalej Jak trafić do pierwszej piątki

Zestawienia rankingów Perspektywy & Wprost

F_RSW_news_1Aktualna lista polskich zestawień rankingowych i aktualne skrócone wyniki. Rankingi szkół wyższych w Polsce, przygotowywane przez Perspektywy oraz przez Wprost, dostarczają informacji gdzie warto studiować.

Tradycyjnie na pierwszych miejscach dominują uczelnie z największych miast – Warszawy, Wrocławia, Krakowa i Poznania.

Czytaj dalej Zestawienia rankingów Perspektywy & Wprost